Ocenení žiaci

Valéria Janešíková

Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR odovzdala „Pamätný list sv. Gorazda“ Valérií Janešíkovej

Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR JUDr. Mgr. Martina Lubyová, PhD. pri príležitosti Dňa študentov ocenila  Valériu Janešíkovú, žiačku III.A triedy Gymnázia v Turzovke, „Pamätným listom sv. Gorazda“ za mimoriadne výsledky dosiahnuté v záujmovo – umeleckej oblasti, ktorými v celoštátnom i medzinárodnom meradle prispela nielen k rozvoju školstva Slovenskej republiky.

Kultúrne dedičstvo spája ľudí pomocou spoločnej histórie a hodnôt. Reprezentuje bohatstvo a rozmanitosť kultúrnych tradícií. Kultúrne dedičstvo však nie je len odkazom minulosti. Ukazuje nám aj cestu vpred a pomáha vytvárať budúcnosť. Valika je spoluautorkou práce SOČ, ktorej hlavným cieľom bolo dostať do povedomia mladých ľudí kysuckú ľudovú pieseň, a taktiež ich oboznámiť s ľudovými zvykmi a tradíciami.  Forma, ktorú zvolili, je netradičná a plne vyhovuje požiadavkám súčasných mladých ľudí, dokázala ich zaujať i motivovať. Na základe dotazníka, ktorý administrovali pred a po interaktívnom seminári,   môžeme konštatovať, že ich prezentácia v programe Prezi splnila účel, pre ktorý bola vytvorená. S témou kysucká ľudová pieseň priamo súvisia ďalšie, napr. jazykové dialekty Kysúc, ktoré stručne spracovali vo svojej práci a následne priblížili nielen žiakom gymnáziá, ale i ZŠ v regióne (spolu oslovili viac ako 200 žiakov). Zároveň pracovali i v súlade s Pedagogicko-organizačnými pokynmi na školský rok 2017/2018, ktoré odporúčali za účelom posilňovania národnej hrdosti detí a mládeže, ochrany národného dedičstva a budovania národnej identity založenej aj na pozitívnom vzťahu ku kultúrnym hodnotám venovať danej problematike zvýšenú pozornosť a zaradiť súvisiace témy do vyučovacieho procesu. Valika a jej tím považovali za dôležité realizovať osvetovú činnosť nielen formou kultúrnych vystúpení, ale aj priamo v školách a tak zaujímavým spôsobom predávať nadobudnuté informácie širokej vrstve mladých ľudí.

Úspechy a ďalšie aktivity Valérie Janešíkovej zamerané na záujmovo – umeleckú oblasť:

• SOČ: 1.miesto – okresné kolo (Krásno nad Kysucou, 22.3. 2018);
    1.miesto – krajské kolo (Kysucké Nové Mesto, 5.4. 2018);
    6.miesto – celoslovenské kolo (Žilina, 24. – 27.4. 2018) – pozvanie a účasť na celoštátnej prehliadke českej SOČ (Olomouc, 15 . -17.6. 2018).
  • Úspechy v recitačných súťažiach: 1. miesto v IV. kategórii, v próze – okresné kolo (12.03. 2018, Čadca); účasť na krajskom kole Vajanského Martin (03.05. 2018)
  • Detský a mládežnícky divadelný súbor Eva: bronzové pásmo – Turčianske javisko 2018, (21.04. 2018, Martin); 3.miesto Paláriková Raková 2018 (27.04. 2018)
  • Detský folklórny súbor Bukovinka: Stretnutie s piesňou – 1. miesto – krajské kolo (25.09. 2018, Zázrivá); Strieborné pásmo – celoslovenské kolo (13.11. 2016, Dolný Kubín); Podhoráčske slávnosti 42. ročník – účasť ako sólistka i členka skupiny; Jánošíkove dni v Terchovej – účasť ako členka skupiny (02. – 05.8. 2018); 10 rokov členka DFS Bukovinka
  • Divadlo poézie: 1. miesto – okresné kolo (Čadca, 10.03. 2017); 1.miesto – krajské kolo (Martin, 5.5. 2017); účasť na celoštátnom kole (Dolný Kubín, 20. – 24.6. 2018); 1.miesto – okresné kolo (Čadca, 15.3. 2018); 1. miesto – krajské kolo (Martin, 4.5. 2018); bronzové pásmo – celoštátne kolo (Dolný Kubín, 20. – 23.6. 2018)

Kultúrne dedičstvo formuje náš každodenný život. Valéria sa svojou prácou snaží motivovať mladých ľudí k tomu, aby sa nehanbili za svoju kultúrnu minulosť a neodsudzovali ju, ale naopak šírili a podávali ju ďalej z pokolenia na pokolenie, tak ako naši starí rodičia.