• Prevencia domáceho násilia

• 26.09.2023 sa v rámci GV (globálne vzdelávanie) žiaci I.A zúčastnili besedy so sociálnou pracovníčkou Poradenského centra Náruč, Čadca, ktoré je pracoviskom OZ Náruč - Pomoc deťom v kríze. V rámci témy "Domáce násilie" riešili nielen prejavy násilia, ale aj možnosti pomoci a prevencie pre osoby zažívajúce domáce násilie

• Dobročinná zbierka "Biela pastelka"

• 22. september 2023 bol hlavným dňom verejnej zbierky Biela pastelka. Do celoslovenskej zbierky na podporu nevidiacich a slabozrakých sa zapojili naši žiaci nielen formou finančných príspevkov, ale aj dobrovoľníckou činnosťou. Žiaci II.A tr. Veronika Hovorková, Adriána Staníková, Valéria Staníková a Samuel Staník sprevádzali spolupracovníčky Únie nevidiacich a slabozrakých aj po meste Turzovka, predávali biele pastelky ako symbol sveta neviditeľných línií, symbol sveta nevidiacich a výraz ľudskej solidarity a dobrej vôle. Výnos zbierky je určený na poskytovanie špecializovaného sociálneho poradenstva a špeciálne výcvikové programy zamerané na výuku chôdze s bielou palicou, čítania a písania Braillovým písmom a iných špeciálnych zručností, ktoré nevidiacim ľuďom pomáhajú priblížiť sa normálnemu životu. V daný deň sme pomohli vyzbierať 357,74 eur.

Viac sa môžete dočítať na https://cadca.unss.sk/2023/10/19/tesi-nas-podpora-pri-zbierkovani/ alebo https://mykysuce.sme.sk/c/23227912/biela-pastelka-my-vas-nevidime-ale-dakujeme-ze-vy-vidite-nas.html.

Ďakujeme!

• EKOFOTOGRAFIA 2023

• EKOFOTOGRAFIA je medzinárodná súťažná výstava fotografií s ekologickou tematikou, ktorú organizuje Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva. Jej poslaním je prostredníctvom fotografie poukázať na prírodné zvláštnosti, ktoré nás obklopujú, na ich krásy, ale i negatívne zásahy človeka do prírody. Cieľom je rozšíriť poznatky o prírode a krajine a tak nabádať hlavne mladých ľudí k úsiliu o zachovanie a ochranu všetkého, čo okolo nás príroda vytvorila. Z našej školy sa, v rámci environmentálnej výchovy, zapojili žiaci (14.09.2023):

II.A tr.: Viliam Barčák, Katarína Bobovčáková, Jakub Bohdaň, Klaudia Hlavatá, Samuel Holaza, Veronika Hovorková, Lukáš Ježík, Ján Kapusniak, Ema Kopásková, Juraj Korduliak, Matúš Pončka, Miroslav Sabela, Samuel Staník, Valéria Staníková, Adam Stolárik, Kristián Straka, Katarína Učníková, Valéria Vlčková, Marek Zbončák.

III.A tr.: Sára Bielčíková, Adriána Blažeková, Kristián Dunaj, Tomáš Hurik, Kristína Hutyrová, Barbora Kontríková, Adrián Korček, Sára Kultánová, Michaela Nekorancová, Tatiana Škantárová, Radoslav Záhumenský.

Tohto roku súťažilo 155 autorov z 11 štátov s celkovým počtom 655 fotografií v dvoch kategóriách: Krása prírody a Negatívne vplyvy človeka na prírodu.

Ďakujeme za reprezentáciu!