O predmetoch Úvod Webové stránky Doplnkové texty Maturita Súťaže a olympiády EXKURZIE, AKCIE, BESEDY Projekty Červené stužky Prvá pomoc Web aplikácie - BIO Pomocné materiály

Stránky predmetovej komisie biológia

EXKURZIE, AKCIE, BESEDY

Exkurzie 2012/2013

26.04. 2013 žiaci II. A a II. B tr. navštívili jarnú etapu záhradnickej výstavy FLÓRA OLOMOUC, najväčšej a najstaršej   - prvá sa uskutočnila v olomouckých parkoch v auguste r. 1958.

S ponukou kvetov, okrasných rostlín, drevín a záhradnických potrieb sa predstavujú záhradníci, záhradkári, predajci a firmy z Čiech, Moravy, Slovenska, Rakúska, Poľska.

21.11. 2012 žiaci III.B tr. a SEB4 navštívili výstavu THE HUMAN BODY, Výstavisko Incheba Expo Bratislava, Pavilón D2. Exponáty výstavy poskytli návštevníkom detailnú cestu po ľudskom tele cez kostrový systém, svalstvo, tráviaci trakt, reprodukčné orgány, dýchacie orgány, krvný obeh a ďalšie časti ľudského tela. Časti ľudského tela, upravené tzv. plastináciou, v rôznych pozíciách priblížili návštevníkom čo sa deje v ich tele pri pohybe, športe i odpočinku. Výstava navyše názorne ukázala poškodenie ľudského tela následkom civilizačných chorôb a zlej životosprávy. Žiaci videli napr. zdravé pľúca vedľa sčernalých pľúc fajčiara, tepny zasiahnuté arterosklerózou, zhubné i nezhubné nádory.
Plastinácia - revolučná metóda polymerovej konzervácie, pri ktorej je tekutina v ľudskom tele nahradená silikónom.

naši štvrtáci pred vstupom na výstavu enlightened

Exkurzie 2011/2012

20.04. 2012 žiaci II. A a II. B tr. navštívili jarnú etapu záhradnickej výstavy FLORA OLOMOUC, najväčšej a najstaršej   - prvá sa uskutočnila v olomouckých parkoch v auguste r. 1958.

Hlavná expozícia v najväčšom výstavnom pavilóne A  „ZÁHRADA V POHYBE“ pestrofarebná špirála plná jarných kytíc, tulipánov, ľalií, narcisov, hyacintov, balkónoviek, rezaných kvetov s fontánami  a  klenbou z ťahavých kvitnúcich rastlín, symbolizujúcich  premenlivú jarnú oblohu. Autorem je známy český záhradný architekt Ivar Otruba a kvety do expozície priviezli viedenskí mestskí záhradníci, už tradičný partner výstav Flóra Olomouc. Vlastnými kvetinovými prehliadkami a súťažnými exponátmi v aranžování, na tému – Kytice pre mužov, sa predstavuje "Svaz květinářů a floristů ČR".

Na galerií pavilonu A poteší návštevníkov prehliadka rastlín pre zimné záhrady a orchideií s odbornými poradňami, výstava bonsají, azaliek, rododendrónov, skalničiek, kaktusov, sukulentov, mäsožraviek,  ale i  zaujímavá expozícia usporiadateľov majstrovstiev ČR a Európy v automobilových závodoch do vrchu Ecce Homo Šternberk s kvetinovo nazdobeným športovým vozidlom a Dobrá čajovňa s posedením.

13.10. 2011 sa žiaci 2. ročníka zúčastnili prírodovednej exkurzie v Moravskom krase.

Priepasť Macocha je najznámejšia priepasť Moravského krasu a súčasťou jaskynného systému Punkevní jeskyně. Priepasť je v národnej prírodnej rezervácii Vývěry Punkvy v CHKO Moravský kras 6 km východne od mesta Blansko.

Priepasť Macocha vznikla postupným zrútením mohutných jaskynných priestorov o niekoľkých poschodiach a tvorí monumentálnu časť Punkevních jaskýň. Rozloha priepasti je zhruba 174 x 76 m , hĺbka je 138,5 m k hladine Dolního jezírka. Rozmery priepasti umožňujú jej celkové denné osvetlenie a preto je radená do kategórie priepastí „Light hole“ (v tejto kategórii je Macocha najhlbšia v strednej Európe). Pod hladinou Dolního jezírka sa skrývajú ďalšie podzemné priestory, zatiaľ preskúmané do celkovej hĺbky priepasti 187 m.