Cvičná škola

Cvičná škola – spolupráca s Fakultou humanitných vied, Žilinskej univerzity v Žiline

Dňa 19. septembra 2017 sa riaditeľka Gymnázia v Turzovke zúčastnila slávnostného odovzdávania štatútu cvičných škôl na pôde Žilinskej univerzity. Slávnostným odovzdaním štatútu začala vzájomná spolupráca medzi oboma školami pri realizácii všetkých druhov pedagogických praxí študentov Fakulty humanitných vied študijného odboru učiteľstvo akademických a výchovných predmetov.

Škola, týmto dňom má právo používať označenie „Cvičná škola“ Fakulty humanitných vied, Žilinskej univerzity v Žiline, ktorá vytvorí vhodné podmienky pre pedagogickú prax študentov, poverí pedagogického zamestnanca, ktorý bude koordinovať pedagogickú prax
na pôde školy.

Cieľom cvičnej školy je predovšetkým pripraviť študentov vysokej školy na prácu učiteľa v reálnej praxi. Pedagogická prax je nevyhnutnou podstatnou súčasťou akademickej prípravy na učiteľské povolanie. Nadväzuje na získané teoretické vedomosti, ktoré majú študenti aplikovať a využiť vo vyučovacom procese na cvičnej škole. Touto formou si overia získané poznatky priamo v školskej praxi, oboznámia sa s platnou pedagogickou dokumentáciou, legislatívou i organizáciou školskej a mimoškolskej práce za pomoci cvičných učiteľov.