Zaujímavosti FYZ 1 FYZ 2 FYZ 3 FZQ FZV

Stránky predmetovej komisie fyzika

FZV

• Vodič osobného auta idúceho rýchlosťou 90 km. h-1 odrazu zbadal vo vzdialenosti 30 m pred sebou stáť nákladné auto. Zatlačil brzdy, aby dosiahol najväčšie možné spomalenie 5 m. s-2. Akou rýchlosťou narazí osobné auto do nákladného auta?

• Vodič osobného auta idúceho rýchlosťou 90 km. h-1 odrazu zbadal vo vzdialenosti 30 m pred sebou stáť nákladné auto. Zatlačil brzdy, aby dosiahol najväčšie možné spomalenie 5 m. s-2. Ako dlho trvalo vodičovi, kým zastavil? Narazilo osobné auto do nákladného? 5s, osobné auto narazí do nákladného auta

• Dve telesá boli z toho istého miesta vrhnuté zvisle nahor rovnakými začiatočnými rýchlosťami 50 m/s; druhé o 2 s neskôr. Za aký čas a v akej výške sa zrazia?  Stretnú sa za 6 s  vo výške 120 m.